Жега – Юлия Михайлова

Фотограф Людмил Димитров

Жарък летен ден. От онези, в които сякаш сърцето ти ще се запали и ще изгори. Дето навън след десет часа е рисково да се покажеш, излезеш, пазаруваш, та камо ли да продаваш на открито.
Термометърът показва над четиридесет градуса на сянка. Продавачката в магазина за пластмасови изделия - кофи, корита, столове и други артикули бе сякаш в безтегловност. Главоболие още от сутринта не я пускаше. Сякаш главата и пулсираше ...Там... там...там... Нямаше климатик. Отвън ни навес , ни сянка от дръвче... Мараня – убийствена ! И мухи – нахални, брутални, кацаха по ръцете, краката. Тя ги удряше с палка за лев. Но те още по упорито, избегнали смъртта я лазеха и щипеха.
– Дали ще оцелея, дали? – мислеше Ана, така се казваше тя. Безпаричие!
И трябваше да работи, за по двеста лева на месец, без осигуровки, без нищо. Нямаше избор! Иначе трябваше да оцеляват с инвалидната пенсия на майка си. А тя мизерна, само сто и двайсе лева. Ток ли да плаща а бе изключила дори хладилник - фризер за икономия, храна ли да купи. Добре поне, че майка и взимаше енергийни помощи от социалното, та поне отоплението бе осигурено.
– Това живот ли е ? – говореше тихо на себе си тя – Зимата да стоиш до минус петнайсе. А сега – лятото да изгаряш в този ад. Сякаш и времето се измени. Няма пролет, няма есен! От сандалети минаваш на боти, ботуши. И дъжд не вали с месеци. А после поройни дъждове, реките от коритата излизат ,язовирите прелеят и цели села наводнят, затрият. Но има и по зле от мен! Поне покрив и хляб за деня имам. И не съм потънала в заеми, та по-бедна и от просяка да съм.
Погледна към небето а то ни едно облаче се не вижда. Само въздуха трепти и от жегата пулсира. По новините бяха предали, че на този ден ще достигне до земята огромен къс - плазма от слънцето. Ще има опасни изригвания и да се внимава.
Внезапно Ана се сепна! Някаква старица – слаба, висока, костелива, без чадър, само по забрадка я питаше нещо. Тя я изгледа като призрак, мираж, като онези от пустинята. Напрегна мисълта си да разбере какво иска, какво търси тази жена. Дали бе реалност а не видение. 
В това време клиентката с висок енергичен глас я попита:
– Госпожице, търся да купя кофи. Но да бъдат от здрава пластмаса – български. Не от онези вносните, дето и седмица няма и се пукнат. Аз съм вдовица, на години съм – продължаваше старицата – Сама живея, децата ми в София. Там работят.Семейства имат. Децата си гледат. А аз зимнина да приготвя от дворчето – за тях, за мен, всичко си гледам и правя. Та като дойдат есента, да си напълнят багажника на колата. Да ме споменават зимъс за трудът ми. Сега само ще ги разгледам, ще ми обясниш каква пластмаса са, кои са най-добрите. И след ден с количката ми на колелца, ще дойда да си купя.

Ана гледаше клиентката и се молеше. Дано по-бързо си отиде. Нямаше сили да обяснява. Ушите и бучаха, тила я стягаше „– Ще умра, ей сега!. Не издържам, не мога повече! Какво иска тази жена за Бога, какво? “ – Не, тя нямаше да си отиде. Анна познаваше тези самотни жилави старици. Те търсеха раздумка, общуване. Но тя нямаше сили а беше само на трийсе. Сякаш живота я бе изцедил, бе взел силата и тя вече бе инвалид.
Старицата, не получила отговор на нито един свой въпрос продължаваше:
– Да ти разкажа каква лютеница правя. Вкусна! В магазина такава не продават. Сега ще ти дам рецептата и ти да си направиш такава Взимаш чушки - месести от онази „куртовската капия“ и я опичаш на огън с дърва. Тенекията трябва да бъде дебела, та да не изгорят. После белиш и смилаш доматите, морковите и печен патладжан...
Ана знаеше вече, няма да оцелее. Ще умре тук и сега. Представи си майка си ,с черна забрадка как ридае, как се сбогува с нея. Колко надежди имаше за нея. Беше все първа в училище. Все най- добрата, с медал завърши средното си образование. Майка и мечтаеше да я изучи за висше, да я ожени, внуци да гледа... 
Затвори очи и се унесе! И чудо – стана и леко, сякаш полетя. И нямаше жега и нямаше студ. Лек морски бриз я галеше по лицето, мириса на окосена трева я упои. Душата и сякаш запя и нямаше грижи, нямаше окови. Тя бе горе, там където имаше справедливост, спокойствие, мир. Слушаше божествена музика и всичко край нея бе бяло, чисто, красиво. И бе щастлива, както в детството, когато всичко бе безгрижие, радост.

Юлия Михайлова (Джулия Бел)
Разказът е участвал в конкурс „Бедността не е бъдеще“ през 2016 година.

Популярни публикации от този блог

Балада за комуниста – Веселин Андреев

Горящото сърце на Данко – Максим Горки

Българи воювали в редовете на съветската армия – втора част